Od 2015 roku odwiedziliśmy już ponad 50 wsi!

Mapa

Archijuniorki

Archijuniorki zdobędą podstawową wiedzę z zakresu architektury i urbanistyki. Zapoznają się z pojęciami i zjawiskami architektonicznymi, takimi jak: perspektywa, przestrzeń miejska, struktura, kompozycja, konstrukcja. Praktyczne zadania przybliżą zasady funkcjonowania miast/wsi, pozwolą zrozumieć rolę pojedynczej jednostki w kształtowaniu wspólnego dobra. Czy najmłodsi czują się dobrze w swoim otoczeniu? Czego im brakuje, a co wydaje im się zbędne?  Poprzez zabawę i poszukiwanie nietuzinkowych rozwiązań dzieci rozwiną wrażliwość estetyczną oraz umiejętność formułowania swoich potrzeb przestrzennych.

Tematy przewodnie (do wyboru):

BUDOWANIE MAKIETY WSI - modelowanie, analiza poszczególnych obiektów, badanie skali. Poszukiwanie nowych rozwiązań, wprowadzanie brakujących elementów.

DOM IDEALNY - co powinno się w nim znaleźć, jakie powinien kryć funkcję oraz gdzie mógłby się znajdować? Efektem jest stworzenie indywidualnej makiety.

DZIECIĘCY AZYL - zaprojektowanie i wymodelowanie prototypu domku na drzewie w skali 1:1.  

DLA KOGO? Dzieci od  7-11 lat
CZAS TRWANIA: 4 h

WARSZTATY BARWIENIA TKANIN

Na warsztatach z barwienia tkanin nauczymy Was, jak i czym farbować tkaniny, aby własnoręcznie wykonane materiały stały się takie, o jakich marzycie. W trakcie zajęć wykonacie niepowtarzalne wzory na tkaninach. Zapewniamy, że warsztaty te rozwiną Waszą kreatywność! Farbować tkaniny można na różne sposoby: składać, zszywać, skręcać, malować woskiem, malować przy użyciu szablonów i stempli, dlatego też warsztaty są podzielone na trzy różne techniki, dopasowane do wieku uczestników.

Do wyboru proponujemy:


Malowanie na tkaninach – metoda ta polega na malowaniu tkanin farbami, mazakami, stemplami i szablonami.

DLA KOGO? Dzieci od 5 lat
CZAS TRWANIA: 2-3 hShibori - to tradycyjna japońska metoda barwienia tkanin. Japońskie słowo „shibori” oznacza: ściskać i skręcać, dlatego też wzory na materiale powstają poprzez marszczenie, składanie, skręcanie, wiązanie sznurkami i zszywanie niciami tkaniny przed farbowaniem, aby barwnik nie dotarł we wszystkie miejsca.

DLA KOGO? Dzieci od 9 lat
CZAS TRWANIA: 3,5-4 hBatik - to technika barwienia tkanin, która polega na nanoszeniu wosku na tkaninę przy pomocy stempli, pędzelków i specjalnego narzędzia zwanego tjanting. W kolejnym etapie farbujemy materiał w barwniku i tym sposobem zabarwiamy tylko obszary, które nie zostały pokryte warstwą wosku.

DLA KOGO? Młodzież od 15 lat, dorośli, seniorzy
CZAS TRWANIA: 4h

Warsztaty introligatorskie

Warsztaty oferują stworzenie w prosty i domowy sposób notesu/ szkicownika, przydatnego starszym i młodszym -  czy to w szkole, w pracy czy po prostu do zapisywania różnych chwil i wspomnień. Nauczymy się wykorzystywać stare materiały takie jak: nie do końca zużyte zeszyty, resztki nici oraz zwietrzałą gazę. Warsztaty skierowane są dla analogowych pisarzy, myślicieli, artystów oraz studentów/uczniów, którzy chcieliby robić notatki w unikatowym i autorskim kajeciku. W ramach zajęć stworzymy prostszą wersję notesu, zbliżoną do zeszytu, która nie wymaga ingerencji maszyny tnącej - gilotyny. Nauczymy się używać narzędzi (np. szpilorka czy kostki introligatorskiej) oraz dowiemy się czegoś więcej o papierze. Praca introligatora wymaga cierpliwości oraz skupienia - w efekcie otrzymamy coś wyjątkowego, z czego będziemy dumni!

DLA KOGO? młodzież od 16 lat, dorośli
CZAS TRWANIA: 3-4 h

Warsztat legend

Legendy żyją wśród nas. Kryją się na polnych drogach, drzemią pod kościołem i na strychu. Zapraszamy do ich odkrycia! W trakcie warsztatów dzieci zapoznają się z legendą (o ile to możliwe, pochodzącą z regionu lub dotyczącą go). To, co zrobimy później, będzie zależało tylko od naszej wyobraźni. Możemy ruszyć na wyprawę tropem bohaterów legendy, przenieść jej akcję do znanych sobie budynków i miejsc, wcielić się w tajemniczych wędrowców, szlachetnych władców...i nie tylko! Wspólnie z dziećmi stworzymy kostiumy bohaterów, maski, rekwizyty...i zaprosimy mieszkańców, by podczas krótkiego spektaklu przenieśli się w świat legend. Wspólna zabawa, praca w zespole i atmosfera tajemnicy to najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu.


DLA KOGO? Dzieci od 5-12 lat
CZAS TRWANIA: 4 h

Warsztat linorytu


Celem zajęć jest przede wszystkim przybliżenie uczestnikom jednej z najstarszych technik druku wypukłego. Warsztat zakłada rozwijanie wyobraźni - uczestnicy/uczestniczki stworzą rysunki w odpowiedzi na wybrany lub na swój temat. Kolejnym krokiem będzie przełożenie szkicu na potrzeby wykonania matrycy w linoleum i nauka druku graficznego z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Dzięki warsztatom uczestnicy nabędą umiejętności samodzielnego wykonywania matryc, druku jak i możliwości i wykorzystywania go w praktyce. W ramach procesu twórczego będzie możliwe wykonanie płaskich warstw koloru, jak i wykonanie grafiki w tak zwanej matrycy traconej (czyli takiej, w której posługujemy się jednym wzornikiem do odbicia wielu warstw kolorów).

DLA KOGO? Młodzież 14+
CZAS TRWANIA: 3-4 h

WARSZTATY TWORZENIA MURALU

Kto z nas nigdy nie marzył, by swoje rysunki tworzyć na ścianie? Teraz to możliwe! Wspólnie zaprojektujemy wyjątkowe dzieło, które przeniesiemy na wybraną ścianę w Waszej wsi. Razem z Wami chwycimy za pędzle, wałki i stworzymy coś niepowtarzalnego. Czy będzie to odniesienie do lokalnej historii, dawny widok wsi? A może coś zupełnie nowoczesnego? Wszystko w Waszych rękach!

DLA KOGO? Młodzież 14+
CZAS TRWANIA: 1 dzień

WARSZTATY MALARSKO-PLASTYCZNE

Podczas zajęć wspólnie zabawimy się medium malarskim oraz zgłębimy tajniki tradycyjnej techniki druku wypukłego. Naszym celem będzie pobudzenie u uczestników kreatywnego myślenia oraz poszerzanie perspektyw w dziedzinie plastyki i edukacji artystycznej. Będziemy posługiwać się nieszablonowymi metodami malarstwa: od tematu przez samodzielne wykonywanie narzędzi do pracy (!)  do ostatecznego efektu. Warsztat ma poszerzyć perspektywy i być źródłem zmian w późniejszym podejściu do procesu ogólnie uznanego za twórczy. Da również uczestnikom praktyczną umiejętność drukowania.

DLA KOGO? Dzieci 7-12 lat
CZAS TRWANIA: 3-4 h

WARSZTATY PRZYRODNICZE

Rośliny fascynują nas, choć pozornie są nieruchome. Podróż zaczniemy od poznawania roślin w bezpośrednim otoczeniu, czyli we własnej miejscowości. Mapa osobliwych gatunków posłuży nam dalej do poznawania ich wnętrza z użyciem mikroskopów. Oswoimy je wreszcie, wyszukując dzikie rośliny jadalne i barwierskie, z których wykonamy wspólnie finałowe danie.

DLA KOGO? dzieci 6+, dorośli, seniorzy
CZAS TRWANIA: 3 h