Podczas wspólnego spaceru dzieci opowiadają o swojej wsi, pokazując ważne dla nich miejsca. Praktyczne zadania przybliżają zasady funkcjonowania wsi, pozwalają zrozumieć rolę pojedynczej jednostki w kształtowaniu wspólnego dobra. Czy najmłodsi czują się dobrze w swoim otoczeniu? Czego im brakuje, a co wydaje im się zbędne? Poprzez zabawę i poszukiwanie nietuzinkowych rozwiązań dzieci rozwijają wrażliwość estetyczną. Efektem wspólnej pracy będzie makieta wsi.
BUDOWANIE MAKIETY WSI – analiza poszczególnych obiektów, badanie skali, modelowanie najbliższego otoczenia. Poszukiwanie nowych rozwiązań, wprowadzanie brakujących elementów.
GRUPA WIEKOWA: od 7 do 11 lat
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 10 do 15 osób
CZAS TRWANIA: 3 godziny
architektura, kreatywność, staranność, myślenie przestrzenne
Warsztat wykorzysta fotografię, wspierając indywidualne spojrzenie młodego człowieka na miejsce w którym żyje. Za pomocą zdjęć uczestnicy stworzą wymyśloną przez siebie opowieść, związaną z ich wsią. Podczas poprzedzającego pracę spaceru po wsi każdy uczestnik będzie miał do dyspozycji określoną liczbę ujęć do wykonania. Fotografie te zostaną wydrukowane za pomocą drukarki do zdjęć. Następnie uczestnicy stworzą fotoopowieść, wykorzystując różnorodne środki artystyczne – kolaż, fotoreportaż lub inne formy.
GRUPA WIEKOWA: od 8 do 13 lat
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 10 do 15 osób
CZAS TRWANIA: 3 godziny
fotografia, kreatywność, umiejętność opowiadania hisotrii poprzez obraz
Podczas warsztatów powstaną przedmioty piękne i użyteczne dla ludzi, zwierząt i roślin. Zastanowimy się jak wykorzystać to, co mamy oraz co nowego możemy stworzyć, aby nasze domy i ogrody były jeszcze piękniejsze i jeszcze bardziej przyjazne. Ale przede wszystkim – zrobimy to wspólnie! Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami i dziadkami. Rozmawiamy, wymieniamy się doświadczeniami, szukamy rozwiązań. Wykonane wspólnie prace będą nie tylko użytecznymi przedmiotami, ale także pamiątką wspólnie spędzonych chwil.
GRUPA WIEKOWA: od 8 do 13 lat z rodzicami i dziadkami
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 10 do 15 osób
CZAS TRWANIA: 4 godziny
projektowanie, integracja dzieci i osób starszych, nauka umiejęstności technicznych
Zapewniamy, że warsztaty te rozwiną Waszą kreatywność! Farbować tkaniny można na różne sposoby: składać, zszywać, skręcać, malować woskiem, malować przy użyciu szablonów i stempli, dlatego też warsztaty są podzielone na trzy różne techniki, dopasowane do wieku uczestników.
DO WYBORU PROPONUJEMY:
Malowanie na tkaninach – metoda ta polega na malowaniu tkanin farbami, mazakami, stemplami i szablonami.
GRUPA WIEKOWA: od 5 do 10 lat
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 10 do 20 osób
CZAS TRWANIA: 3 godziny
kreatywność, samodzielność, sprawność manualna
Shibori – to tradycyjna japońska metoda barwienia tkanin. Japońskie słowo „shibori” oznacza: ściskać i skręcać, dlatego też wzory na materiale powstają poprzez marszczenie, składanie, skręcanie, wiązanie sznurkami i zszywanie niciami tkaniny przed farbowaniem, aby barwnik nie dotarł we wszystkie miejsca.
GRUPA WIEKOWA: od 9 do 15 lat lub dorośli i seniorzy
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 10 do 20 osób
CZAS TRWANIA: 4 godziny
kreatywność, samodzielność, sprawność manualna
Warsztaty rozpoczną się od opowiedzianej w kręgu legendy (o ile to możliwe, pochodzącą z regionu lub dotyczącą go). Następnie wspólnie stworzymy oparty na improwizacji mini-spektakl, w którym dzieci wcielą się w bohaterów i bohaterki legendy. Dzięki nieograniczonej wyobraźni uczestników będziemy mogli przenieść akcję historii do znanych na wsi budynków i miejsc, wcielić się w tajemniczych wędrowców, szlachetnych władców…i nie tylko! Po określeniu swoich ról dzieci stworzą symboliczne kostiumy bohaterów, maski, rekwizyty. Na koniec zaprosimy mieszkańców, by w krótkiej scence ożywić przed nimi dawną opowieść. Wspólna zabawa, praca w zespole i atmosfera tajemnicy to najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu.
GRUPA WIEKOWA: od 6 do 13 lat
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 10 do 15 osób
CZAS TRWANIA: 4 godziny
improwizacja teatralna, praca w grupie, lokalny patriotyzm, znajomość historii
Nauczymy się wykorzystywać stare materiały takie jak: nie do końca zużyte zeszyty, resztki nici oraz zwietrzałą gazę. Warsztaty skierowane są dla każdego, kto chciałby robić notatki w unikatowym i autorskim kajeciku. W ramach zajęć stworzymy prostszą wersję notesu, zbliżoną do zeszytu, która nie wymaga ingerencji maszyny tnącej – gilotyny. Nauczymy się używać narzędzi (np. szpilorka czy kostki introligatorskiej) oraz dowiemy się czegoś więcej o papierze. Praca introligatora wymaga cierpliwości oraz skupienia – w efekcie otrzymamy coś wyjątkowego, z czego będziemy dumni!
GRUPA WIEKOWA: od 16 lat
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 10 do 15 osób
CZAS TRWANIA: 5 godzin
recykling, precyzja , cierpliwość, sprawność manualna
Warsztat zakłada rozwijanie wyobraźni – uczestnicy/uczestniczki stworzą rysunki w odpowiedzi na wybrany lub na swój temat. Kolejnym krokiem będzie przełożenie szkicu na potrzeby wykonania matrycy w linoleum i nauka druku graficznego z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Dzięki warsztatom uczestnicy nabędą umiejętności samodzielnego wykonywania matryc, druku jak i możliwości i wykorzystywania go w praktyce. W ramach procesu twórczego będzie możliwe wykonanie płaskich warstw koloru, jak i wykonanie grafiki w tak zwanej matrycy traconej (czyli takiej, w której posługujemy się jednym wzornikiem do odbicia wielu warstw kolorów).
GRUPA WIEKOWA: od 16 lat
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 10 do 20 uczestników
CZAS TRWANIA: 4 godziny
tworzenie linorytu, sprawność manualna, dokładność
Wspólnie zaprojektujemy wyjątkowe dzieło, które przeniesiemy na wybraną ścianę w Waszej wsi. Razem z Wami chwycimy za pędzle, wałki i stworzymy coś niepowtarzalnego. Czy będzie to odniesienie do lokalnej historii, dawny widok wsi? A może coś zupełnie nowoczesnego? Wszystko w Waszych rękach!
GRUPA WIEKOWA: od 12 lat
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 5 do 15 osób
CZAS TRWANIA: 6 godzin
praca w grupach, wrażliwość estetyczna, lokalny patriotyzm
Podczas warsztatów z kaligrafii uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami kaligrafii, alfabetów i tym, jak wykorzystywane są one w sztuce. Po wprowadzeniu uczestników w tajniki kaligrafii, udamy się wspólnie w podróż po świecie. Może być to wyprawa, podczas której przećwiczymy style pisma kaligrafii zachodniej, używając różnego rodzaju stalówek, tuszy, pisaków i ołówków. Ale możemy udać się także w innej rejony, by spróbować swoich sił ucząc się kaligrafować chińskie znaki na specjalnie do tego przygotowanym papierze. Nauczymy się, jak prawidłowo operować pędzlem oraz jakie znaczenie ma przy tym pozycja i oddech.
GRUPA WIEKOWA: od 10 lat
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 10 do 15 osób
CZAS TRWANIA: 4 godziny
precyzja, sprawność manualna, staranne pisanie
Podczas międzypokoleniowych warsztatów szycia zabawek spróbujemy swoich sił w różnych rolach – projektantów i wykonawców prostych materiałowych maskotek. Dziecięca kreatywność nie zna granic – dlatego to dzieciom powierzone będzie zadanie narysowania projektów zabawek. Następnie projekty otrzymają dorośli, którzy będą wspólnie z dziećmi dobierać tkaniny, kolory guzików i szyć wymyślone maskotki. Dzieci mogą również wykonywać pracę pomocników lub same stawiać pierwsze kroki w rękodziele.
GRUPA WIEKOWA: dzieci od 6 lat z rodzicami i dziadkami
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 10 do 30 osób
CZAS TRWANIA: 4 godziny
Warsztat ma charakter międzypokoleniowy – zapraszamy dzieci z rodzicami i dziadkami.
recykling, szycie, projektowanie, integracja dzieci i osób starszych
Podczas warsztatu pobudzimy dziecięcą kreatywność i razem ozdobimy wybrany przez siebie przedmiot z ceramiki.
Poznamy przykładowe motywy oraz metody dekoracji. Następnie każdy zaprojektuje swój unikatowy wzór, dobierze kolorystykę i przećwiczy go na kartce papieru. Gdy będziemy gotowi, przystąpimy do malowania swojego projektu na ceramice.
GRUPA WIEKOWA: od 6 do 12 lat
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 10 do 15 osób
CZAS TRWANIA: 3 godziny
malowanie na ceramice, kreatywność, staranność
Tworzymy prace malarskie pod temat, projektujemy gry. Pomagamy dzieciom znajdować nowe rozwiązania i pomysły. Podczas warsztatu z grafiki zaznajamiamy dzieci z podstawą grafiki warsztatowej. Warsztat łączy w sobie wiele elementów sztuki: rysunek, malarstwo czy grafikę. Starsze dzieci zachęcimy do samodzielnego zbijania płócien i tworzenia obrazów.
GRUPA WIEKOWA: od 8 do 14 lat
LICZBA UCZESTNIKÓW: od 10 do 15 osób
CZAS TRWANIA: 4 godziny
kreatywność, samodzielność, sprawność manualna