ZGŁOŚ SWOJĄ WIEŚ - PRZYJEDZIEMY!

Formularz zgłoszeniowy

Chcesz, żebyśmy odwiedzili Twoją wieś? Nic prostszego!
Podaj nam kilka niezbędnych informacji,
a my skontaktujemy się z Tobą.

O czym warto pamiętać?

1. Dzieci (a i dorośli) najlepiej bawią się, gdy czują się swobodnie. Na warsztaty zapraszamy w wygodnych ubraniach, które mogą się pobrudzić.

2. Ważny jest rytm pracy, dlatego wszystkie dłuższe przerwy na poczęstunek prosimy uzgadniać przed warsztatami z prowadzącymi.

3. Nie za proste, nie za trudne, lecz w sam raz – wybierając warsztaty, prosimy sugerować się przedziałami wiekowymi ustalonymi przez prowadzących. Dzięki temu żaden uczestnik nie będzie się nudzić lub martwić, że czegoś nie potrafi.

4. W grupie raźniej – dla większości warsztatów optymalna liczba uczestników to 10-20 osób. Przewidujesz mniejszą lub większą liczbę? Prosimy, daj znać, byśmy mogli dobrze się przygotować.

5. Pomagaj mądrze – uwielbiamy spotkania z zaangażowanymi rodzicami, którzy pomagają swoim dzieciom w warsztatach. Zachęcamy jednak, by dzieciom zostawić maksymalnie dużo swobody. Korona na głowie może być krzywo wycięta, a trawa na rysunku pomarańczowa – podczas warsztatów dzieci uczą się również samodzielności!

6. Warsztaty są w pełni bezpłatne, wszystkie koszty, takie jak dojazd animatorów, materiały, pokrywa Stowarzyszenie Krotochwile. Projekt Wędrowny Zakład Kultury realizowany jest na terenie województwa wielkopolskiego.

Możesz wybrać jeden, dwa lub trzy warsztaty, jednak pamiętaj proszę, że jeden typ warsztatów nie może odbywać się równolegle dla dwóch różnych grup. To znaczy, że podczas jednego wyjazdu mogą się odbyć równolegle np. warsztat legend oraz warsztat barwienia tkanin. Natomiast nie mogą się odbyć równocześnie dwa warsztaty np. tworzenia notesów. W danym dniu wyjazdowym przeprowadzamy od 1 do 3 różnych typów warsztatów, najlepiej dla różnych grup wiekowych. Na podstawie przesłanych zgłoszeń proponujemy termin oraz godziny warsztatu/ów. Wyjazdy Wędrownego Zakładu Kultury mają formę jednodniową. Pamiętaj, że warsztaty są w pełni darmowe.
Wiejskie wieczory to forma integracji mieszkańców wsi, w formie wspólnego biesiadowania przy muzyce ludowej, tradycyjnej. Rozpoczynamy je zazwyczaj się o godz. 17:00 lub 18:00. Ze względu na duże zainteresowanie tym elementem projektu informujemy, że nie każdy wieczór będziemy mogli zorganizować ponieważ na ten moment wyczerpaliśmy zaplanowany limit tego elementu projektu.

Archijuniorki

Archijuniorki zdobędą podstawową wiedzę z zakresu architektury i urbanistyki. Zapoznają się z pojęciami i zjawiskami architektonicznymi, takimi jak: perspektywa, przestrzeń miejska, struktura, kompozycja, konstrukcja. Praktyczne zadania przybliżą zasady funkcjonowania miast/wsi, pozwolą zrozumieć rolę pojedynczej jednostki w kształtowaniu wspólnego dobra. Czy najmłodsi czują się dobrze w swoim otoczeniu? Czego im brakuje, a co wydaje im się zbędne?  Poprzez zabawę i poszukiwanie nietuzinkowych rozwiązań dzieci rozwiną wrażliwość estetyczną oraz umiejętność formułowania swoich potrzeb przestrzennych.

Tematy przewodnie (do wyboru):

BUDOWANIE MAKIETY WSI - modelowanie, analiza poszczególnych obiektów, badanie skali. Poszukiwanie nowych rozwiązań, wprowadzanie brakujących elementów.

DOM IDEALNY - co powinno się w nim znaleźć, jakie powinien kryć funkcję oraz gdzie mógłby się znajdować? Efektem jest stworzenie indywidualnej makiety.

DZIECIĘCY AZYL - zaprojektowanie i wymodelowanie prototypu domku na drzewie w skali 1:1.  

DLA KOGO? Dzieci od  7-11 lat
CZAS TRWANIA: 4 h

WARSZTATY BARWIENIA TKANIN

Na warsztatach z barwienia tkanin nauczymy Was, jak i czym farbować tkaniny, aby własnoręcznie wykonane materiały stały się takie, o jakich marzycie. W trakcie zajęć wykonacie niepowtarzalne wzory na tkaninach. Zapewniamy, że warsztaty te rozwiną Waszą kreatywność! Farbować tkaniny można na różne sposoby: składać, zszywać, skręcać, malować woskiem, malować przy użyciu szablonów i stempli, dlatego też warsztaty są podzielone na trzy różne techniki, dopasowane do wieku uczestników.

Do wyboru proponujemy:


Malowanie na tkaninach – metoda ta polega na malowaniu tkanin farbami, mazakami, stemplami i szablonami.

DLA KOGO? Dzieci od 5 lat
CZAS TRWANIA: 2-3 hShibori - to tradycyjna japońska metoda barwienia tkanin. Japońskie słowo „shibori” oznacza: ściskać i skręcać, dlatego też wzory na materiale powstają poprzez marszczenie, składanie, skręcanie, wiązanie sznurkami i zszywanie niciami tkaniny przed farbowaniem, aby barwnik nie dotarł we wszystkie miejsca.

DLA KOGO? Dzieci od 9 lat
CZAS TRWANIA: 3,5-4 hBatik - to technika barwienia tkanin, która polega na nanoszeniu wosku na tkaninę przy pomocy stempli, pędzelków i specjalnego narzędzia zwanego tjanting. W kolejnym etapie farbujemy materiał w barwniku i tym sposobem zabarwiamy tylko obszary, które nie zostały pokryte warstwą wosku.

DLA KOGO? Młodzież od 15 lat, dorośli, seniorzy
CZAS TRWANIA: 4h

Warsztaty introligatorskie

Warsztaty oferują stworzenie w prosty i domowy sposób notesu/ szkicownika, przydatnego starszym i młodszym -  czy to w szkole, w pracy czy po prostu do zapisywania różnych chwil i wspomnień. Nauczymy się wykorzystywać stare materiały takie jak: nie do końca zużyte zeszyty, resztki nici oraz zwietrzałą gazę. Warsztaty skierowane są dla analogowych pisarzy, myślicieli, artystów oraz studentów/uczniów, którzy chcieliby robić notatki w unikatowym i autorskim kajeciku. W ramach zajęć stworzymy prostszą wersję notesu, zbliżoną do zeszytu, która nie wymaga ingerencji maszyny tnącej - gilotyny. Nauczymy się używać narzędzi (np. szpilorka czy kostki introligatorskiej) oraz dowiemy się czegoś więcej o papierze. Praca introligatora wymaga cierpliwości oraz skupienia - w efekcie otrzymamy coś wyjątkowego, z czego będziemy dumni!

DLA KOGO? młodzież od 16 lat, dorośli
CZAS TRWANIA: 3-4 h

Warsztat legend

Legendy żyją wśród nas. Kryją się na polnych drogach, drzemią pod kościołem i na strychu. Zapraszamy do ich odkrycia! W trakcie warsztatów dzieci zapoznają się z legendą (o ile to możliwe, pochodzącą z regionu lub dotyczącą go). To, co zrobimy później, będzie zależało tylko od naszej wyobraźni. Możemy ruszyć na wyprawę tropem bohaterów legendy, przenieść jej akcję do znanych sobie budynków i miejsc, wcielić się w tajemniczych wędrowców, szlachetnych władców...i nie tylko! Wspólnie z dziećmi stworzymy kostiumy bohaterów, maski, rekwizyty...i zaprosimy mieszkańców, by podczas krótkiego spektaklu przenieśli się w świat legend. Wspólna zabawa, praca w zespole i atmosfera tajemnicy to najlepszy sposób na spędzenie wolnego czasu.


DLA KOGO? Dzieci od 5-12 lat
CZAS TRWANIA: 4 h

Warsztat linorytu


Celem zajęć jest przede wszystkim przybliżenie uczestnikom jednej z najstarszych technik druku wypukłego. Warsztat zakłada rozwijanie wyobraźni - uczestnicy/uczestniczki stworzą rysunki w odpowiedzi na wybrany lub na swój temat. Kolejnym krokiem będzie przełożenie szkicu na potrzeby wykonania matrycy w linoleum i nauka druku graficznego z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Dzięki warsztatom uczestnicy nabędą umiejętności samodzielnego wykonywania matryc, druku jak i możliwości i wykorzystywania go w praktyce. W ramach procesu twórczego będzie możliwe wykonanie płaskich warstw koloru, jak i wykonanie grafiki w tak zwanej matrycy traconej (czyli takiej, w której posługujemy się jednym wzornikiem do odbicia wielu warstw kolorów).

DLA KOGO? Młodzież 14+
CZAS TRWANIA: 3-4 h

WARSZTATY TWORZENIA MURALU

Kto z nas nigdy nie marzył, by swoje rysunki tworzyć na ścianie? Teraz to możliwe! Wspólnie zaprojektujemy wyjątkowe dzieło, które przeniesiemy na wybraną ścianę w Waszej wsi. Razem z Wami chwycimy za pędzle, wałki i stworzymy coś niepowtarzalnego. Czy będzie to odniesienie do lokalnej historii, dawny widok wsi? A może coś zupełnie nowoczesnego? Wszystko w Waszych rękach!

DLA KOGO? Młodzież 14+
CZAS TRWANIA: 1 dzień

WARSZTATY MALARSKO-PLASTYCZNE

Podczas zajęć wspólnie zabawimy się medium malarskim oraz zgłębimy tajniki tradycyjnej techniki druku wypukłego. Naszym celem będzie pobudzenie u uczestników kreatywnego myślenia oraz poszerzanie perspektyw w dziedzinie plastyki i edukacji artystycznej. Będziemy posługiwać się nieszablonowymi metodami malarstwa: od tematu przez samodzielne wykonywanie narzędzi do pracy (!)  do ostatecznego efektu. Warsztat ma poszerzyć perspektywy i być źródłem zmian w późniejszym podejściu do procesu ogólnie uznanego za twórczy. Da również uczestnikom praktyczną umiejętność drukowania.

DLA KOGO? Dzieci 7-12 lat
CZAS TRWANIA: 3-4 h

WARSZTATY PRZYRODNICZE

Rośliny fascynują nas, choć pozornie są nieruchome. Podróż zaczniemy od poznawania roślin w bezpośrednim otoczeniu, czyli we własnej miejscowości. Mapa osobliwych gatunków posłuży nam dalej do poznawania ich wnętrza z użyciem mikroskopów. Oswoimy je wreszcie, wyszukując dzikie rośliny jadalne i barwierskie, z których wykonamy wspólnie finałowe danie.

DLA KOGO? dzieci 6+, dorośli, seniorzy
CZAS TRWANIA: 3 h